Kultura | Hudba a MP3

Bloc Party: Intimacy

Anonym

12:35 | 5.10.2008
Anonym

Hodnocení

S Bloc Party jsme vás už (snad dostatečně) seznámili, teď je čas na kritické zhodnocení jedné z nejočekávanějších desek roku 2008 ? Intimacy.

Bloc Party: Intimacy
Bloc Party: Intimacy

Je to teprve rok od Weekend In The City. Diskuze okolo něj sotva doznívají a přesto Kele Okereke a spol. ohlašují nový úder. Intimacy. Bloc Party jsou ti, co si to mohou dovolit, aniž by se někdo musel bát, že těch pár měsíců je na přípravu alba málo. Jsou kapely, které se s deskou patlají několik let a výsledek je stejně pochybný. A pak jsou kapely, které vydávají srovnatelně kvalitní desky téměř každý rok. Jak to dělají? Inu, někdo má a někdo nemá. Je na čase, aby si pochybovači začali zvykat, že Bloc Party jsou dnes ti, na které slunce svítí. Opravdu dobrých mladých kytarovek se dá totiž v současné Británii najít možná tolik jako prstů na jedné ruce.

V poslední době hudební průmysl ovládla elektronika a Bloc Party by (se svým postavením) museli být ignoranti, aby ji taky nepřizvali mezi sebe. Náznak přišel už s Weekend In The City, naplno se však chlapci naučili zacházet se syntezátory až při jednom jamování ve zkušebně, ze kterého vyšel taneční hit „Flux“ – bizarnost sama. A co teprve „Mercury“ – letní ochutnávka z tehdy ještě připravované desky – zdánlivě neskousnutelná electro nálož. Nejdřív to vypadalo, že po jejím vydání se jí budeme muset sytit dalších několik měsíců, než kapela přijde s novou dávkou minimálně deseti dalších novot. Ale za prvé „Mercury“ tak vysokou trvanlivost nemá a za druhé sami Bloc Party všechno stihli dřív, než sami čekali. A Intimacy tak byla na světě (tedy vlastně na netu – formou placeného downloadu) o půl roku dříve. Navíc na rozbíjení prasátek, škemrání u rodičů, popřípadě rychlého založení internetového bankovnictví měli fanoušci jen tři dny.

Teď už ale k desce samotné. První poslech stačí na zběžné porovnání s předchozími počiny a poznatek, že „Mercury“ byl sice trhák jako samostatný singl, na albu je ale nemilosrdně zavalen mnohem silnějšími, zajímavějšími a – jak už jsem řekla – trvanlivějšími songy (viz „Talons“ – jinak taky druhý singl, který najdete až na fyzické verzi alba). Co se týká porovnání, zjistíte, že Intimacy zní jako drzé dítě zplozené rodiči jménem Silent Alarm (otec) a Weekend In The City (matka). Geny obou se tam rozhodně nezapřou, ale jak to tak bývá, dítě občas rodiče i kopíruje (za domácí úkol porovnejte beaty „The Prayer“ z WITC a „Zephyrus“, a že je skvělá melancholická zavíračka „Ion Square“ jakousi směsicí „I Still Remember“ a „So Here We Are“ je taky více než zřejmé). Ale to všechno Intimacy odpustíte, protože je i přesto něčím novým, něčím skvělým, má co nabídnout, máte se z ní co naučit a číst se v ní dá jako v učebnici. A že je Kele jakýmsi protipólem zlobivého strýčka Peta Dohertyho, to už víte, a proto ho máte tak rádi. Tam, kde Dohertyho poezii nechápete, tu Keleho nasajete a za chvíli se s ní natolik ztotožníte, že byste se pod ni nejradši podepsali sami („You used to close your eyes when we kissed goodbye / You didn’t want to see me draped in sadness / And now there’s nothing here, now there’s nothing here at all” – “Trojan Horse”).

Deska sice začíná slovy „I want to declare a war“ (song „Ares“), ale nemusíte se bát, že posloucháte Keleho audiodeníček plný naštvanosti (i když by na to měl rozhodně právo). Naopak. V hudbě sice kapela opět přitvrdila, Russell Lissack dostal více prostoru se projevit, ale texty mají do ostrosti Weekend In The City daleko. A pak – opakovaný vtip není vtipem, takže je to nakonec dobře. Příznačný název Intimacy napovídá, že jde tentokrát o Keleho intimní zpovědi – zpět jsou témata láska, zklamání, deprese, samota a podobně, takže si tentokrát možná i popláčete.

Zdroj: Galaxie.name

Nepřehlédněte

Už to nejde jako za mlada:-)

Už to nejde jako za mlada:-)

7.1. | 02:43 Video.maxizabava.cz

Zábava v důchodu aneb už to tolik nejde:-)

Horkýže slíže vydávájí výběrovku a jedou na turné

Horkýže slíže vydávájí výběrovku a jedou na turné

7.1. | 02:43 Koule.cz

Slovenští punkrockeři Horkýže slíže vydávají pod názvem V…

Iron Man 3 - první trailer

Iron Man 3 - první trailer

23.10. | 20:39 Filno.pise.cz

Včera jste se mohli podívat na první plakát k filmu Iron Man…

Zrecykluj song a vyhraj vlastní videoklip

Zrecykluj song a vyhraj vlastní videoklip

7.10. | 14:53 Hudebniakce.cz

Máte kapelu nebo jen rádi zpíváte, chtěli by jste natočit…


Komentáře

  • Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buď první!
  • Anonym