Volný čas

Spi, Havlíčku, v svém hrobečku&#8230

Anonym

07:17 | 29.7.2010
Anonym

Hodnocení

Připomínka výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského a zamyšlení nad potřebou kritického myšlení a numoru.

Spi, Havlíčku, v svém hrobečku&#8230
Spi, Havlíčku, v svém hrobečku&#8230

Zpívalo se v sentimentální vlastenecké písni. Jsem ráda, že tyhle písničky jsou již zapomenuté, navzdory upřímné snaze skladatelů nebyly nic moc, jak se říká. Navíc uplakaná vzpomínka nejspíš není tím pravým ořechovým, co by si Havlíček chtěl odtamtud shora, kde nyní nejspíš pobývá, poslechnout. Už prakticky od dětství jsem měla Havlíčka ráda, i když jsem samozřejmě nerozuměla jeho satirickým narážkám a politickému kontextu jeho básní. Prostě mne zaujala vtipná a melodická forma, jíž podával legendární, pohádkové a dobrodružné příběhy. Ano, Tyrolské elegie mne zaujaly především pro ten popis zběsilé jízdy alpským průsmykem. Bylo to trochu jako příběhy o indiánech a bavilo mne, jak si žándári „mazali špiritusem záda a nosy arnikou“ potom, co se vysypali z kočáru do příkopu. Na rozdíl od Erbena, nad jehož děsivými a krutě smutnými baladami jsem jako dítě plakala, Havlíček uměl rozesmát.

O tom, že jsem byla nadšena obhroublou mluvou Perunovou, že jsem se bavila oslíma ušima irského krále, že jsem byla fascinována mnohými epigramy, které samy lezly do hlavy, není sporu. A časem jsem začala vnímat i ty konkrétní dobové i nadčasové narážky na hloupost politiků, umělců, povrchních vlastenců a všelijakých nabobů. A ještě později jsem četla Havlíčkovy prózy a žasla jsem nad jeho kritickým duchem a jasným rozumem, s nímž předešel svoji dobu a snad i dobu naši, jak se bohužel nyní stále častěji ukazuje.

Exkurs: Jak píši tuto vzpomínku, dochází mi, že patřím ke světu, v němž se četly knihy a dokonce i děti znaly klasickou českou literaturu. V televizi byla pro nás jen Pionýrská vlaštovka jednou za týden, pak nějaké krátké pásmo pohádek pro malé caparty a každý večer Večerníček. Tak jsme četli. Doufám, že dnešní mládeži nemusím vysvětlovat, co je to kniha, že je to taková ta věc z papíru s mnoha svázanými stránkami, které se manuálně obracejí…

Takže zpět: Dnes vytáhnu z knihovny očtené Tyrolské elegie a přestože je to smutný příběh, zase se vesele pobavím. Havlíček byl mnohokrát popisován jako národní mučedník, o povrchnosti a dokonce pokrytectví takových nářků jsem psala vloni v článku Karel Havlíček Borovský a nacionální kýč. Dnes potřebujeme Havlíčkovu kritickou mysl a ducha více než jindy, jeho odvahu, schopnost nazvat problémy pravými jmény a používat přitom báječně bohatý a vynalézavý jazyk tak jiný, než jsou běžná novinářská klišé a prázdné fráze elektronického věku. Ale hlavně potřebujeme jeho nadhled a humor. ————-Karel Havlíček Borovský zemřel v Praze 29. července 1856.

Zdroj: Vera-Tydlitatova.eblog.cz

Nepřehlédněte

Misia, ktorá netrvala ani dve minúty

Misia, ktorá netrvala ani dve minúty

28.1. | 10:10 Veda.sme.sk

Chceli pozorovať Halleyho kométu. Misia raketoplánu…

Nové knihy - Společenská odpovědnost firem - etické…

Nové knihy - Společenská odpovědnost firem - etické podnikání a sociální odpovědnost v praxi

13.1. | 19:42 Enviweb.cz

Letošním rokem vyšla nová kniha, která se podrobně věnuje…

Bílou stopou Prostějovska

Bílou stopou Prostějovska

11.1. | 20:47 Vemeste.cz

sdsddsadasda asdasdasd dasd a sdasdsdd ada sdd adad a

Vzývať bohov je nebezpečné

Vzývať bohov je nebezpečné

10.1. | 18:42 Eurobooks.sk

Niekedy stačí len nahlas vyriecť to, po čom človek túži a…


Komentáře

  • Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buď první!
  • Anonym

Oblíbenost

Anonym