Lidé

Neočkování není trestný čin

Anonym

11:30 | 3.1.2009
Anonym

Hodnocení

Rodiče z Brna se rozhodli odložit povinné přeočkování svého syna hexavakcínou až na dobu po jednom roku. Jaké bylo jejich překvapení, když úředníci na ně podali trestní oznámení.

Neočkování není trestný čin
Neočkování není trestný čin

Rodiče z Brna se rozhodli odložit povinné přeočkování svého syna hexavakcínou až na dobu po jednom roku. Chlapec se narodil v únoru 2008 a na první očkování hexavakcínou podle rodičů reagoval špatně. V červenci rodiče navštívila sociální pracovnice z odboru péče o dítě. Rodiče jí vysvětlili své stanovisko s tím, že dítě by chtěli nechat přeočkovat po únoru 2009. Ke značnému údivu rodičů tím vše neskončilo. Úředníci na ně (pravděpodobně v září) podali trestní oznámení pro podezření z trestného činu zanedbání povinné výživy. Ani to ale není vše. Policisté totiž začali skutečně trestní oznámení prošetřovat a dokonce ustanovili dítěti pro řízení opatrovníka.

Vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem stanoví, že rodiče mají povinnost zajistit podání třech dávek hexavalentní očkovací látky v průběhu prvního roku života dítěte v intervalech nejméně jednoho měsíce mezi dávkami. Již tady byl postup státních orgánů přinejmenším unáhlený. Aby splnili svou povinnost, mohli rodiče nechat chlapce přeočkovat až v prvních dvou měsících roku 2009, dříve se dá sotva mluvit o porušení právních předpisů. Krom toho je však nesplnění povinného očkování přestupkem na úseku zdravotnictví podle přestupkového zákona, za který se uděluje pokuta do výše deset tisíc korun, v blokovém řízení do pěti tisíc. Při porušení stanovené povinnosti je tedy na místě projednat věc jako přestupek, nikoli jako trestný čin.

Po intervenci Ligy lidských práv, která se na žádost rodičů obrátila i na krajské státní zastupitelství, policie přestala věc vyšetřovat. Liga ve svém vyjádření státnímu zastupitelství upozornila na skutečnost, že pokud by věc měla být vůbec nějak projednávána, pak jako přestupek. Nízkou obeznámenost orgánů činných v trestním řízení s problematikou povinného očkování dokresluje i fakt, že podle svého vyjádření spis postoupily k projednání příslušnému městskému úřadu. Příslušným orgánem je přitom krajská hygienická stanice.

Zdroj: Ferovanemocnice.cz

Nepřehlédněte

Zemřel herec a dirigent Pavel Vondruška, člen Divadla…

Zemřel herec a dirigent Pavel Vondruška, člen Divadla Járy Cimrmana

7.2. | 09:10 Aktualne.centrum.cz

Herec a dirigent podlehl v nemocnici zranění, bylo mu 85 let

otevřený dopis

otevřený dopis

6.2. | 17:35 Unipa.cz

unipa, unie porodních asistentek je sdružuje porodní…

Zážitek z jedné vyučovací hodiny na romské škole. Blog…

Zážitek z jedné vyučovací hodiny na romské škole. Blog - Václav Vrána

1.2. | 11:30 Vaclavvrana.blog.idnes.cz

Politická satira, myslím si, že je jí stále málo. Upozorňuji…

KOMENTÁŘ: Co bude dál? Armáda, Mubarak, islamisté

KOMENTÁŘ: Co bude dál? Armáda, Mubarak, islamisté

31.1. | 08:46 Zpravy.idnes.cz

Situace v Egyptě připomíná Írán roku 1979. Západu se může…


Komentáře

  • Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buď první!
  • Anonym